EN10028 P275Nl1 teräsputki
EN 10028-3 P275NL1on normalisoitu, hitsattava hieno{0}}raeteräs painetarkoituksiin (materiaalinumero1.0488), jonka kemia ja ominaisuudet on määritettyEN 10028-3:2017. Putkena se toimitetaan saumattomanaEN 10216-3:2014tai hitsattu siihenEN 10217-3:2014, jonka vähimmäistuotto ohuissa seinissä on 275 MPa ja taattu Charpy-isku 27 J-40 astetta. Se on oikea valinta valmistettuihin matalan lämpötilan -painelaitteisiin -, ei putki- tai rakennekäyttöön.
P275NL1 putkion paineastiateräslaadun putkimainen muoto-, ei rakenne- tai putkituote. Laji - sen hiili-, mangaani-, mikro-seos ja −40 asteen sitkeys-takuu - on määritelty standardissa EN 10028-3, kun taas putken mitat, toleranssit ja painetestaus ovat putkistandardien EN 10216-3 (saumaton) ja EN 10217 (saumaton).
GNEE toimittaa P275NL1-putken varastosta ja tehtaalta suoraan sekä saumattomina että hitsattuina, EN 10204 3.1 materiaalisertifikaateilla ja täydellä lämpö-numeron jäljitettävyydellä.Lähetä ulkohalkaisija, seinämän paksuus, pituus ja paineluokka saadaksesi tarjouksen.
P275Nl1-teräksen kemiallinen koostumus
| Elementti | Max % | Elementti | max % |
| C | 0.18 | Cu | 0.30 |
| Si | 0.40 | Mo | 0.08 |
| Mn | 0.50-1.40 | N | 0.02 |
| P | 0.03 | Huom | 0.05 |
| S | 0.03 | Ni | 0.50 |
| AL | 0.020 | Ti | 0.03 |
| Cr | 0.30 | V | 0.05 |
| Nb+Ti+V | 0.05 |
P275Nl1-teräksen mekaaniset ominaisuudet
| Luokka | Materiaali | Paksuus | Tuottovoima | Vetolujuus | Pidentymä |
| (mm) | MPa (min) | MPa | % (min) | ||
| P275Nl1 | 1.0487 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 16 | 275 | ||
| 16 > arvoon Pienempi tai yhtä suuri kuin 35 | 275 | ||||
| 35 > arvoon Pienempi tai yhtä suuri kuin 50 | 265 | ||||
| 50 > arvoon Pienempi tai yhtä suuri kuin 70 | 255 | 370-490 | 23 | ||
| 70 > arvoon Pienempi tai yhtä suuri kuin 100 | 235 | 350-470 | 1) | ||
| 100 > arvoon Pienempi tai yhtä suuri kuin 150 | 225 | 1) | 1) | ||
| >150 | 390-510 | 24 |
Saumaton (EN 10216-3) vs hitsattu (EN 10217-3)
| Reitti | Vakio | Parasta varten | Vaihto{0}}alennus |
|---|---|---|---|
| Saumaton | EN 10216-3:2014 | Paineosat, väsyminen/syklinen käyttö, pienemmistä{0}}--halkaisijat | Ei pitkittäistä hitsausta; yleensä korkeammat kustannukset |
| Hitsattu | EN 10217-3:2014 | Suuremmat halkaisijat, hinta{0}}herkkä syöttö, staattinen käyttö | Pitkittäisen hitsauksen tulee olla pätevä ja testattu |
Molemmissa reiteissä käytetään identtistä EN 10028-3:2017 mukaista P275NL1-laatua, joten valinta koskee geometriaa, kuormitusta ja taloudellisuutta – ei teräksen sitkeyttä. Paineastioissa ja kaikissa syklisissä palveluissa saumaton on oletusarvo; hitsaus on perusteltua, jos hitsi on hyväksyttävä ja halkaisija tai budjetti ratkaisee päätöksen.
P275N, P275NH, P275NL1, P275NL2 - Oikean sitkeysluokan valinta
Kaikilla neljällä P275-laadulla on sama peruslujuus; jälkiliite asettaa taatun iskulämpötilan ja (NH:lle) korotetun lämpötilan suunnittelulujuuden. Päätöksen taustalla on laitteen vähimmäismetallin suunnittelulämpötila.
| Luokka | Iskutestin lämpötila. | Tyypillinen palvelu | Valitse se, kun… |
|---|---|---|---|
| P275N (1.0485) | lähellä +20 astetta | Ympäristön -paineastiat, säiliöt | Palvelu pysyy ympäristön lämpötilassa |
| P275NH (1,0487) | 0 astetta (+ kohonnut-lämpötilan suunnittelulujuus) | Kattilat, lämpölaitteet | Tarvitset myös kohonneet{0}}lämpötilan suunnitteluarvot |
| P275NL1 (1.0488) | -40 astetta | Nestekaasusäiliöt, Pohjoinen{0}}meri/offshore, matalalämpöinen{1}}putkisto | Minimi metallin suunnittelulämpötila noin -40 asteeseen |
| P275NL2 (1.1104) | -50 astetta | Arktiset, pakkas{0}}LNG-tukirakenteet | Palvelu alle -40 astetta, kohti -50 astetta |
P275NL1 ja P275NL2 sekoitetaan usein. Ainoa ero nimessä on numero:NL1 testataan -40 asteessa, NL2 -50 asteessa. NL2:n määrittäminen, kun −40 astetta riittää, lisää kustannuksia; NL1:n määrittäminen, jossa vaaditaan −50 astetta, on turvaväli.
Sovellukset
P275NL1 määritetään aina, kun valmistetun painelaitteen on säilytettävä sitkeys alhaisessa lämpötilassa:
Paineastiat ja kattilat
Vaipat, päät ja suuttimet matalan lämpötilan prosessisäiliöissä{0}}ja kattilakomponenteissa.
Nestekaasu- ja matalan lämpötilan{0}}säiliöt
Pidä osuudet, jotka toimivat noin -40 asteessa, missä ympäristön lujuus menettäisi sitkeyttä.
Lämmönvaihtimet ja erottimet
Kompaktit paineosat, joissa hitsattavuus ja luotettavuus alhaisessa{0}}lämpötilassa ovat tärkeitä.
Offshore- ja Pohjanmeren{0}}alustat
Sub-nollapalvelu, jossa −40 asteen vaikutus on koodivaatimus.
Matala{0}}lämpöinen prosessiputkisto
Istuta kylmiä nesteitä kuljettava putkisto laadun lämpötila-alueen sisällä.
Miksi valita GNEE
Sekä saumattomia (EN 10216-3) että hitsattuja (EN 10217-3) reittejä saatavana yhdeltä toimittajalta, yleisiä laatuja varastossa.
EN 10204 3.1 -sertifikaatit vakiona; 3.2 TÜV/SGS/BV-todistajan kanssa pyynnöstä.
Täysi lämpö-lukujen jäljitettävyys ja sisäinen-vetolujuus-, isku-, UT- ja hydrostaattinen testaus.
ISO 9001 -laatujärjestelmä ja 18+ vuoden teräs-putkivienti 60+ maahan.
Leikkaus-mittaan-, viisto, maalaus ja kolmannen osapuolen tarkastus ennen toimitusta.
EN10028 P275Nl1 teräshitsattujen putkien toimittaja-GNEE-tiimi

GNEE asiakkaat

GNEE -näyttely

Laadunvalvonta ja testaus
Veto ja myötövahvistettu lämpöä ja erää kohti paksuuskaistaa vasten.
Charpy V{0}}lovi −40 asteessa(poikittainen) vahvistaaksesi lujuusluokan NL1 - tämän luokan määrittäväksi kokeeksi.
Hydrostaattinen testistandardin EN 10216-3 / EN 10217-3 mukaisesti määritellyssä testipaineessa.
-Tuhoamaton testaus: ultraääni (UT) ja/tai pyörrevirta- (ET) tilatun testiluokan mukaan (TC1/TC2); 100 % NDT saatavilla.
Mittojen ja pinnan tarkastusputken{0}}vakiotoleransseihin.
MateriaalitodistusEN 10204 3.1 vakiona, 3.2 kolmannen osapuolen -todistajan (TÜV / SGS / BV) kanssa pyynnöstä.

Pakkaus ja toimitus

Lähetä ulkohalkaisija, seinämän paksuus, pituus, paineluokka ja vaadittu testiluokka - sekä se, tarvitsetko saumatonta (EN 10216-3) tai hitsattua (EN 10217-3). Tekninen tiimimme vahvistaa tekniset tiedot, ilmoittaa mahdolliset ristiriidat standardin kanssa ja palauttaa tarjouksen toimitusajalla ja dokumentaatiolla, yleensä 24 tunnin sisällä.
FAQ
Mikä on EN 10028-3 P275NL1 teräsputki?
P275NL1 on normalisoitu hitsattava hieno-raeteräs painetarkoituksiin, määritelty standardissa EN 10028-3:2017 (materiaalinumero 1.0488). Putkena se toimitetaan saumattomana standardin EN 10216-3:2014 mukaan tai hitsattuina standardin EN 10217-3:2014 mukaan. Sen myötölujuus on 275 MPa ohuissa seinissä ja Charpyn taattu iskuenergia 27 J -40 asteessa, minkä vuoksi se on valittu matalan lämpötilan painelaitteisiin.
Onko EN 10028-3 putkistandardi?
Nro EN 10028-3 on eurooppalainen standardi litteille tuotteille (levyt, levyt, nauhat), jotka on valmistettu painekäyttöön tarkoitetuista teräksistä – se määrittelee P275NL1-luokan kemian ja ominaisuudet. Putketuote on EN 10216-3 (saumaton) ja EN 10217-3 (hitsattu) kattamana. Oikeassa ostospesifikaatiossa mainitaan molemmat: EN 10028-3 mukainen laatu ja mittoja, toleransseja ja testausta säätelevä putkistandardi.
Mikä on P275NL1-teräksen myötöraja?
"275" on pienin myötöraja MPa:ssa noin 35 mm:n paksuuteen asti. Se pienenee seinämän paksuuden myötä: 275 MPa enintään 35 mm, 265 MPa enintään 50 mm, 255 MPa enintään 70 mm ja 235 MPa enintään 100 mm (poikittainen, standardin EN 10028-3:20028-3 mukaan). Suunnittelulaskelmissa tulee käyttää todellisen tilatun paksuuden arvoa, ei yhtä litteää 275 MPa.
Missä lämpötilassa P275NL1-iskutestataan?
P275NL1:n lämpötila on taattu −40 asteessa ja Charpyn V{3}}-iskun minimiiskuenergia on 27 J (poikittaissuuntainen). Älä sekoita sitä P275NL2:een, joka on testattu -50 asteessa. Myllyt toimittavat yleensä materiaalia, joka ylittää 27 J vähimmäisarvon (usein suurempi tai yhtä suuri kuin 40 J), mutta sopimusvaatimus on 27 J -40 asteessa.
P275NL1 vs P275NH vs P275NL2 - minkä luokan tarvitsen?
Kaikilla neljällä P275-laadulla on sama peruslujuus; jälkiliite asettaa taatun iskulämpötilan. P275N on ympäristön-laatuluokka (testattu lähellä +20 astetta), P275NH lisää korkean-lämpötilan suunnittelulujuutta (testattu 0 asteessa), P275NL1 on matala-lämpötilaluokka (−40 astetta) ja P275NL2}}erittäin matala lämpötila{- (−50 astetta). Valitse metallin vähimmäislämpötilan mukaan: valitse NL1 huoltoon -40 asteeseen ja NL2 sen alle.
Pitäisikö minun määrittää saumaton (EN 10216-3) vai hitsattu (EN 10217-3) P275NL1 putki?
Saumaton putki standardin EN 10216-3 mukaan on oletusarvo paineosille ja sykliselle-kuormitukselle, koska siinä ei ole pitkittäistä hitsausta. Standardin EN 10217-3 mukainen hitsattu putki on vaihtoehto suuremmille halkaisijoille ja edullisemmille toimituksille, joissa pituussuuntainen hitsaus on hyväksyttävä ja pätevä. Molemmat käyttävät samaa P275NL1-laatua standardin EN 10028-3:2017 mukaisesti.
Mikä vastaa P275NL1:tä?
Pohjois-Amerikan yleinen vastine on ASTM A662 Grade B, hiili-mangaaniteräslevy matalan lämpötilan paineastioihin. Vanhempia nimityksiä ovat BS 1501 224 400A/400B, DIN 17102 TStE 255 / TStE 285 ja NF A36-205 A42 FP / A48 FP. P275NL1 ei vastaa rakenteellista S275/S355:tä tai korkean lämpötilan luokkaa P275GH.
Voidaanko P275NL1-putkea käyttää LNG- tai öljy- ja kaasuputkissa?
P275NL1 on paine{2}}paineastiateräs valmistettuihin laitteisiin (astiat, kattilat, lämmönvaihtimet, matalan-lämpötilojen putkistot), ei putkistoluokan - pitkän matkan-öljyn ja kaasun siirto, jossa käytetään API 5L:ää. Säilytykseen P275NL1 sopii nestekaasu- ja matalan lämpötilan{10}}säiliöihin noin −40 asteeseen asti. todellinen kryogeeninen LNG-palvelu lähellä −162 astetta vaatii 9 % nikkeliterästä tai vastaavaa, joka on NL1-alueen ulkopuolella.
Suositut Tagit: en10028 p275nl1 teräsputki, Kiina en10028 p275nl1 teräsputkien valmistajat, toimittajat
Saatat myös pitää
Lähetä kysely













