

ASTM A252 Grade 1 spiraalihitsattu teräsputki (SSAW)
Peruskatsaus
ASTM A252 Grade 1 spiraali uppokaarihitsattu (SSAW) teräsputkion perus{0}}perustus- ja rakennesovelluksissa käytettävien teräsputkipaalujen aloitusluokka. Se on erityisesti suunniteltukevyt{0}}perustuspaalutusjossa alhaisin lujuusaste riittää. Toisin kuin paineputket (esim. ASTM A53), nämä putket toimivat pysyvinä kuormaa-kantavina osina tai kuorina -valetuille betonipaaluille-.
Nimen selitys
| Osa | Merkitys |
|---|---|
| ASTM | ASTM International (American Society for Testing and Materials) |
| A252 | Vakioerittely hitsatuille ja saumattomille teräsputkipaaluille |
| Luokka 1 | Alin lujuusluokka – pienin myötölujuus30 000 psi (205 MPa) |
| SSAW | Kierre uppokaarihitsaus – kaksipuolinen{0}}hitsaus täytemetallilla; hitsisauma kulkee jatkuvasti spiraalina putken pituudella |
Tärkeimmät tiedot
| Attribuutti | Kuvaus |
|---|---|
| Vakio | ASTM A252 / A252M – "Hitsattujen ja saumattomien teräsputkipaalujen vakiospesifikaatio" [viite:5, lainaus:6] |
| Ensisijainen toiminto | Rakennepohjan tuki– ei nestepaineen hillitsemiseen |
| Valmistusprosessi | Spiraalikaarihitsaus (SSAW) – kaksipuolinen automaattinen{0}}hitsaus |
| Minimituottovoima | 205 MPa (30 000 psi)[sitaatti:1, lainaus:6] |
| Minimaalinen vetolujuus | 345 MPa (50 000 psi)[sitaatti:1, lainaus:6] |
| Minimi venymä | 30%(seinämäpaksuudelle 7,9 mm tai suurempi) |
| Kokoalue (SSAW) | 219 mm - 3000 mm(8" - 118") OD – jopa 4000 mm käytettävissä [site:1, sitate:7] |
| Seinän paksuus | 3,2 mm - 60 mm(yhteinen alue 6-25,4 mm) [sitaate:1, lainaus:7] |
| Pituus | 6 m - 32 m standardi; mukautettuja pituuksia saatavilla [sitaatti:2, lainaus:7] |
| Loppuviimeistely | Tasaiset päät (PE) standardi; viistetyt päät kenttähitsausta varten |
Kemiallinen koostumus
ASTM A252 määrittelee vain enimmäisrajat fosforille. Kaikilla kolmella arvosanalla on samat kokoonpanorajat [sitaatti:2, lainaus:6]:
| Elementti | Suurin % |
|---|---|
| Hiili (C) | 0,26 % (tyypillinen, ei pakollinen) |
| Mangaani (Mn) | 1,60 % (tyypillinen, ei pakollinen) |
| Pii (Si) | 0,45 % (tyypillinen, ei pakollinen) |
| Fosfori (P) | 0.050%(pakollinen) |
| rikki (S) | 0,030 % (tyypillinen) |
Huomautus: Standardi keskittyy mekaanisiin ominaisuuksiin tiukan kemiallisen koostumuksen sijaan. Teräs ei saa sisältää enempää kuin 0,050 % fosforia [viite:2, lainaus:6].
Mekaanisten ominaisuuksien vertailu
| Luokka | Sadonvoimakkuus (min) | Vetolujuus (min) | Venymä (min) | Vahvuus vs. luokka 1 |
|---|---|---|---|---|
| Luokka 1 | 205 MPa (30 000 psi) | 345 MPa (50 000 psi) | 30% | Perustaso |
| Luokka 2 | 240 MPa (35 000 psi) | 415 MPa (60 000 psi) | 25% | +17 % tuotto |
| Luokka 3 | 310 MPa (45 000 psi) | 455 MPa (66 000 psi) | 20% | +51 % tuotto |
Lähde: [sitaatti:1, lainaus:6]
Mittojen toleranssit
| Parametri | Toleranssi |
|---|---|
| Ulkohalkaisija (OD pienempi tai yhtä suuri kuin 508 mm) | ±1 % tai ±1,0 mm (sen mukaan kumpi on suurempi) |
| Ulkohalkaisija (OD > 508 mm) | ±1 % tai ±4,0 mm (sen mukaan kumpi on suurempi) |
| Seinän paksuus | +15 % / -12,5 % nimellisarvosta |
| Paino | +15% / -5% teoreettisesta painosta |
| Suoruus | Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,1 % kokonaispituudesta |
Tyypillisen koon saatavuus:
| OD (tuumaa) | Ulkohalkaisija (mm) | Seinän paksuusalue (mm) |
|---|---|---|
| 16" | 406 | 6.0 - 14.0 |
| 20" | 508 | 6.0 - 16.0 |
| 24" | 610 | 6.0 - 18.0 |
| 30" | 762 | 7.0 - 21.0 |
| 36" | 914 | 8.0 - 24.0 |
| 40" | 1016 | 8.0 - 26.0 |
| 48" | 1219 | 9.0 - 28.0 |
| 56" | 1422 | 10.0 - 29.0 |
| 60" | 1524 | 10.0 - 29.0 |
| 64" | 1626 | 10.0 - 30.0 |
| 72" | 1829 | 10.0 - 30.0 |
SSAW-valmistusprosessi
ASTM A252:n mukaiset spiraalihitsatut putket valmistetaan seuraavalla menetelmällä:
| Vaihe | Kuvaus |
|---|---|
| 1. Raaka-aineen valmistelu | ASTM A252 -vaatimukset täyttävät teräskelat tasoitetaan ja reuna{1}}jyrsitään |
| 2. Reunojen valmistelu | Nauhan reunat jyrsitään oikeaa hitsausta varten |
| 3. Spiraalin muodostus | Teräsnauhaa muovataan jatkuvasti sylinterimäiseksi tietyssä heliksikulmassa |
| 4. Uppokaarihitsaus | Kaksipuolinen{0}}automaattinen upokaarihitsaus(sisällä ja ulkopuolella) luo spiraalisauman |
| 5. Hitsaa NDT | Hitsaussauman 100 % ultraäänitarkastus |
| 6. Hydrostaattinen testaus | Valinnainen – voidaan suorittaa sopimuksen mukaan |
| 7. Lopeta viimeistely | Tasaiset tai viistetyt päät kenttähitsaukseen |
Testaus- ja tarkastusvaatimukset
| Testityyppi | Vaatimus | Huomautuksia |
|---|---|---|
| Kemiallinen analyysi | Lämpöerän mukaan | Fosforiraja valvottu |
| Vetotesti | per erä | Tarkistaa myötölujuuden ja vetolujuuden |
| Tasoitustesti | Pakollinen | Tarkistaa sitkeyden ja hitsin eheyden |
| Taivutustesti | Pakollinen– poikittainen hitsikappale taivutettu ilman halkeamia | Avaintesti putkien paaluttamiseen |
| Hydrostaattinen testi | Valinnainen | Ei pakollinen putkien paaluttamiseen |
| Ultraäänitarkastus | 100 % hitsisauma | SSAW:n vakiokäytäntö |
| Mittatarkastus | 100% | ASTM A252 -toleranssien mukaan |
| Myllyn testitodistus | EN 10204 Tyyppi 3.1B | Toimitetaan täydelliset testitulokset |
Sovellukset
Grade 1 on edullisin valinta kevyisiin-perustussovelluksiin:
| Sovellus | Kuvaus |
|---|---|
| Kevyet rakenneperustukset | Asuin- ja pienet liikerakennukset |
| Hyvät maaperän olosuhteet | Kun kantokyky Vähemmän tai yhtä suuri kuin 120 kN/m² |
| Väliaikainen tuki | Kaivutuki ja väliaikaiset rakenteet |
| Matala kasaus | Paalut, jotka eivät vaadi suurta kantavuutta |
| Pienet Sillat | Sillat ilman suuria kuormitusvaatimuksia |
| Kevyet{0}}käyttöiset merirakenteet | Ei-{0}}kriittiset telakat ja laiturit |
Arvosanan valintaopas
| Luokka | Tuottovoima | Paras |
|---|---|---|
| Luokka 1 | 205 MPa (30 ksi) | Kevyet{0}}kuormitussovellukset, hyvät maaperäolosuhteet, väliaikaiset rakenteet, edullisin |
| Luokka 2 | 240 MPa (35 ksi) | Yleisin– keskikorkeat{0}}rakennukset, siltojen perustukset, yleispaalutus |
| Luokka 3 | 310 MPa (45 ksi) | Raskaat{0}}kuormitukset, suuret sillat, offshore-alustat, seismiset vyöhykkeet |
SSAW:n edut luokan 1 paaluttamiseen
| Etu | Kuvaus |
|---|---|
| Kustannus-tehokas | Edullisin vaihtoehto suuriin{0}}halkaisijapaalutussovelluksiin |
| Suuri halkaisija ominaisuus | SSAW valmistaa putkia 8" - 160" ulkohalkaisijalla – ihanteellinen suuriin-halkaisijapaalutukseen |
| Pitkät pituudet | Jopa 32 metrin pituudet vähentävät kentän liitosvaatimuksia |
| Korkea hitsin eheys | 100 % UT-tarkastus hitsaussauman takaa laadun |
| Spiraalinen stressin jakautuminen | Spiraalihitsaus hajauttaa jännitystä tasaisemmin paalutustyön aikana |
| Materiaalitehokkuus | Voi käyttää kapeampia teräsnauhoja suurien{0}}halkaisijaisten putkien valmistukseen |
Tärkeitä huomioita
1. Arvosana 1 vs. korkeammat arvosanat
Luokka 1on taloudellisin, mutta sen lujuus on alhaisin
Useimpiin pysyviin perustussovelluksiin,Luokka 2on yleisin ja suositeltu arvosana
Raskaissa{0}}kuormitusprojekteissaLuokka 3tarjoaa suurimman voiman
2. Hydrostaattista testausta ei vaadita
ASTM A252 tekeeeivaativat hydrostaattista testausta, koska paalutusputket täytetään betonilla eikä niitä käytetä nesteen kuljetukseen
Tämä eroaa paineputkistandardeista, kuten API 5L tai ASTM A53
3. Taivutustesti on kriittinen
Taivutuskoe on pakollinen pinottaessa putkia ja se arvioi suoraan hitsin sitkeyden samanlaisissa taivutusjännityksissä kuin asennuksen aikana.
4. Korroosiosuojaus
Määritä pysyville rakenteille sopivat pinnoitteet ympäristöolosuhteiden perusteella:
FBE/3LPE: Haudattuihin paaluihin ja ankariin ympäristöihin
Kivihiiliterva epoksi: Merisovelluksiin
Galvanoitu: Maan yläpuolisille-sovelluksille
5. Loppuviimeistely
Tasaiset päät (PE)– kenttäpussi{0}}hitsauksen standardi
Viistot päät (BE)– kenttähitsaukseen (30 asteen viiste)
Ajokengät / nukkakärjet– valinnainen koviin ajo-olosuhteisiin
6. Lisävaatimukset
ASTM A252 sisältää valinnaisia lisävaatimuksia, jotka voidaan määrittää kriittisiin sovelluksiin:
S1: Charpy V-Notch Impact Test (matalissa-lämpötiloissa)
S2: Pudotus{0}}Painotesti (murtolujuuden tarkistus)
7. Kolmannen-osapuolen tarkastus
Käytettävissä olevia tarkastuspalveluita ovat SGS, BV, Lloyds
Yhteenveto
ASTM A252 Grade 1 spiraali uppokaarihitsattu (SSAW) teräsputkion perus{0}}tason spesifikaatio suurille-halkaisijaisille teräsputkipaaluille, joita käytetään perustusten rakentamisessa. Pienimmällä myötörajalla30 000 psi (205 MPa)ja vetolujuus50 000 psi (345 MPa), Grade 1 on taloudellisin vaihtoehto, joka sopii kevyisiin-kuormitussovelluksiin, hyviin maaperäolosuhteisiin ja tilapäisiin rakenteisiin.
Tärkeimmät ominaisuudet:
Materiaalistandardi: ASTM A252 Grade 1 – lähtö-lujuusluokka paalutukseen
Sadonvoimakkuus: vähintään 205 MPa (30 000 psi) – perusarvo A252-luokille
Pidentymä: Vähintään 30 % – hyvä sitkeys asennuksessa
SSAW:n valmistusvalmistaa putkia8" - 160" ODseinämän paksuus enintään60 mm
Kaksipuolinen{0}}hitsausluo yhden korkealaatuisen{0}}hitsauskimpaleen
100 % ultraäänitarkastushitsisauma varmistaa laadun
Taivutuskoe pakollinen– kriittinen paalutussovelluksissa
Hydrostaattista testiä ei vaadita– putket on täytetty betonilla, eikä niitä käytetä nesteen kuljetukseen
Edullisin valintaASTM A252 -laatujen joukossa
Yleisiä sovelluksia ovat:
Kevyet rakenteelliset perustukset asuin/liikerakennuksiin
Väliaikainen tuki- ja kaivutuki
Matala kasaus hyvissä maaperäolosuhteissa
Pienet sillat ja kevyet{0}}meren rakenteet
Ilmoita tilauksen yhteydessä:ASTM A252 Grade 1, SSAW (spiraalihitsattu kaarihitsaus), koko (OD x WT), pituus, päädyn viimeistely (tasainen/viistetty), pinnoitusvaatimukset (tarvittaessa) ja jyrsintätestisertifikaatti EN 10204 tyypin 3.1B mukaan. Useimpiin yleisiin perustussovelluksiin, jotka vaativat suurempaa lujuutta,Luokka 2on yleisin ja suositeltu arvosana .





