

EN 10216-2 Saumattomat teräsputket painekäyttöön
Yleiskatsaus
EN 10216-2on eurooppalainen standardisaumattomat teräsputket painetarkoituksiin - Osa 2: Seostamattomat ja seostamattomat teräsputket, joilla on määritellyt lämpötilaominaisuudet. Se onnykyaikainen DIN 17175:n seuraajaja kattaa saumattomat putket korkean lämpötilan{0}}käyttöön kattiloissa, lämmönvaihtimissa, tulistimissa ja vastaavissa painelaitteissa.
Teräslaadut ja lämpötilaluokat
EN 10216-2 -luokat on merkittylujuusaste ja seostyyppi, joilla on taatut ominaisuudet korkeissa lämpötiloissa:
| Arvosanan nimitys | Seostyyppi | Max Huoltolämpötila | Vertailukelpoiset standardit |
|---|---|---|---|
| P195GH | Hiiliterästä | 300 astetta | ASTM A53 gr. A |
| P235GH | Hiiliterästä | 350 astetta | ASTM A106 gr. B, DIN 17175 St 35.8 |
| P265GH | Hiiliterästä | 350 astetta | ASTM A106 gr. C |
| P295GH | Hiiliterästä | 350 astetta | - |
| 16Mo3 | 0,3% Mo-terästä | 500 astetta | ASTM A335 P1, DIN 17175 15Mo3 |
| 8MoB5-4 | 0,5 % Mo-B-terästä | 500 astetta | - |
| 13CrMo4-5 | 1 % Cr-0,5 % Mo | 550 astetta | ASTM A335 P12, DIN 17175 13CrMo4-5 |
| 10CrMo5-5 | 1,25 % Cr-0,5 % Mo | 550 astetta | - |
| 10CrMo9-10 | 2,25 % Cr-1 % Mo | 580 astetta | ASTM A335 P22, DIN 17175 10CrMo9-10 |
| 7CrWVMoNb9-6 | 9 % Cr-1 % Mo-V-Nb | 600 astetta | ASTM A335 P91 |
| 12CrMo19-5 | 5 % Cr-0,5 % Mo | 600 astetta | ASTM A335 P5, DIN 17175 12CrMo19-5 |
| X11CrMo5+NT | 5 % Cr-0,5 % Mo | 600 astetta | - |
| X11CrMo9-1+NT | 9 % Cr-1 % Mo | 600 astetta | ASTM A335 P9 |
Nimikkeistö:
P= Paineen tarkoitus
Määrä= Pienin myötöraja, MPa huoneenlämpötilassa
GH= Taatut korkean lämpötilan-ominaisuudet
Seoslaadut:Numero ilmaisee likimääräisen prosenttiosuuden tärkeimmistä seosaineista
Mekaaniset ominaisuudet (huoneen lämpötila)
| Luokka | Saanto (ReH) Min, MPa | Veto (Rm), MPa | Venymä (A) min, % | Iskutesti |
|---|---|---|---|---|
| P235GH | 235 | 360-510 | 25 | Valinnainen |
| P265GH | 265 | 410-570 | 22 | Valinnainen |
| 16Mo3 | 270 | 440-590 | 22 | Pakollinen |
| 13CrMo4-5 | 280 | 440-590 | 22 | Pakollinen |
| 10CrMo9-10 | 280 | 440-590 | 22 | Pakollinen |
| 7CrWVMoNb9-6 | 420 | 590-790 | 18 | Pakollinen |
| 12CrMo19-5 | 280 | 440-590 | 22 | Pakollinen |
Huomautus: "Pakollinen" iskutestaus tarkoittaa, että Charpy V{0}}-lovitestit ovat pakollisia.
Kemiallinen koostumus (enintään %, keskeiset arvot)
| Luokka | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo | Muut |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P235GH | 0.16 | 0.35 | 1.20 | 0.025 | 0.020 | - | - | Altot Suurempi tai yhtä suuri kuin 0,020 |
| P265GH | 0.20 | 0.40 | 1.40 | 0.025 | 0.020 | - | - | Altot Suurempi tai yhtä suuri kuin 0,020 |
| 16Mo3 | 0.14 | 0.35 | 0.80 | 0.025 | 0.020 | - | 0.25-0.35 | Altot Suurempi tai yhtä suuri kuin 0,020 |
| 13CrMo4-5 | 0.15 | 0.35 | 0.80 | 0.025 | 0.020 | 0.70-1.15 | 0.45-0.65 | Altot Suurempi tai yhtä suuri kuin 0,020 |
| 10CrMo9-10 | 0.15 | 0.50 | 0.80 | 0.025 | 0.020 | 2.00-2.50 | 0.90-1.20 | Altot Suurempi tai yhtä suuri kuin 0,020 |
| 7CrWVMoNb9-6 | 0.08-0.12 | 0.20-0.50 | 0.30-0.60 | 0.020 | 0.010 | 8.00-9.50 | 0.85-1.05 | V:0,18-0,25, Nb:0,06-0,10 |
| 12CrMo19-5 | 0.15 | 0.50 | 0.80 | 0.025 | 0.020 | 4.00-6.00 | 0.45-0.65 | Altot Suurempi tai yhtä suuri kuin 0,020 |
Tärkeimmät ominaisuudet:
Hienorakeinen teräs:Alumiini, joka on tapettu jyvien jalostusta varten (alto suurempi tai yhtä suuri kuin 0,020 %)
Matala rikkipitoisuus:Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,020 % paremman hitsattavuuden ja HIC-kestävyyden saavuttamiseksi
Fosforin hallinta:Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,025 % parantaa sitkeyttä
Kaikki arvosanat:Täysin tapettu, hienojakoinen harjoitus
Valmistusprosessi
Saumaton putkituotanto:
Teräksen valmistus:Perushappi- tai sähkökaariuuni sekundaaripuhdistuksella
Jatkuva heitto:Hienojakoinen harjoitus kontrolloidulla jäähdytyksellä
Kuuma työskentely:Mannesmann-prosessi (kiertolävistys) tai ekstruusio
Lämpökäsittely: Pakollinen- vaihtelee arvosanan mukaan:
P195-P295GH:Normalisoitu tai normalisoitu ja karkaistu
Seoslaadut:Normalisoitu ja karkaistu
Edistyneet seokset (tyyppi P91):Austenitoitu, karkaistu ja karkaistu
Viimeistely:Mitoitus, oikaisu, leikkaus
Testaus:Täysin standardivaatimusten mukainen
Kokoalue:
Ulkohalkaisija:10,2 mm - 711 mm (≈ ⅜" - 28")
Seinän paksuus:1,0 mm - 80,0 mm
Pituus:Tyypillisesti 6-12m; käytettävissä jopa 18m
Lämpökäsittelyvaatimukset
| Luokkaluokka | Pakollinen lämpökäsittely | Tyypilliset olosuhteet |
|---|---|---|
| Hiiliteräkset (P195-P295GH) | Normalisoitu tai normalisoitu ja karkaistu | Normalisoi: 880-950 astetta, ilmajäähdytys |
| Mo & Cr-Mo-seokset (16Mo3-13CrMo4-5) | Normalisoitu ja karkaistu | Normalisoi: 900-980 astetta, Lämpötila: 680-750 astetta |
| Korkeammat seokset (10CrMo9-10 jne.) | Normalisoitu ja karkaistu | Normalisoi: 920-1000 astetta, Lämpötila: 680-780 astetta |
| Edistynyt 9 % Cr (P91-tyyppi) | Austenitoitu, karkaistu ja karkaistu | Austenitointi: 1040-1080 astetta, sammutus, lämpötila: 730-780 astetta |
Symbolit:
+N= Normalisoitu
+NT= Normalisoitu ja karkaistu
+QT= Sammutettu ja karkaistu
+A= Hehkutettu
Testaus- ja tarkastusvaatimukset
| Testata | FI Standardiviite | Keskeiset vaatimukset |
|---|---|---|
| Hydrostaattinen testi | EN 10216-2, kohta 8 | Paine=20×S×tDD20×S×t (bar) S=0.8 × ReH testilämpötilassa Kesto Suurempi tai yhtä suuri kuin 10 sekuntia |
| Vetotesti | EN ISO 6892-1 | Huoneen lämpötila + kohonnut lämpötilajoillekin luokille Poikittaisnäytteet D:lle Suurempi tai yhtä suuri kuin 40 mm |
| Iskutesti | EN ISO 148-1 | Pakollinen seoslaatuille Tyypillisesti 40 J 20 asteessa tai tietyssä lämpötilassa |
| Tasoitustesti | EN ISO 8492 | Jos D pienempi tai yhtä suuri kuin 50 mm ja t/D pienempi tai yhtä suuri kuin 0,1 |
| Taivutustesti | EN ISO 8491 | Vaihtoehto tasoitustestille |
| Kovuustesti | EN ISO 6506-1 | Pakollinen seoslaatuille Usein Brinell tai Vickers |
| Tuhoamaton testi | EN 10246 -sarja | Valinnainen, sopimuksen mukaan (UT, ET, RT) |
| Virumisen repeämätesti | EN ISO 204 | Valinnainen korkean lämpötilan{0}}suunnitteluun |
Erikoisluokka 7CrWVMoNb9-6 (tyyppi P91):
Kovuustesti pakollinen
Mikrorakenteen tutkimus
Kovuus karkaisun jälkeen: 180-250 HB
Mittojen toleranssit
| Parametri | Toleranssi standardin EN 10216-2 mukaan |
|---|---|
| Ulkohalkaisija (D) | D Pienempi tai yhtä suuri kuin 101,6 mm: ±0,5 mm tai ±0,75 % (suurempi) 101,6 < D Pienempi tai yhtä suuri kuin 406,4 mm: ±0,75 % D > 406,4 mm: ±1,0 % |
| Seinän paksuus (t) | +15%, -10 % nimellisarvosta |
| Epäkeskisyys | Vähemmän tai yhtä suuri kuin 10 % nimellisseinämän paksuudesta |
| Pituus | Kiinteä pituus: +10 mm, 0 mm |
| Suoruus | Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,15 % kokonaispituudesta |
| Paino | ±10 % teoreettisesta painosta yhtä putkea kohti |
Sovellukset
Päätoimialat:
Sähköntuotanto:Kattilaputket, tulistimet, jälkilämmittimet, päähöyrylinjat
Petrokemian:Lämmitinputket, reformerputket, korkean lämpötilan{0}}prosessilinjat
Jalostus:Katalyyttinen krakkausyksikkö, hydrokrakkausyksikkö, visbreaker-yksiköt
Kemianteollisuus:Korkean lämpötilan{0}}reaktorit, lämmönvaihtimet
Teollisuuskattilat:Korkeapaineiset -höyryjärjestelmät
Tyypilliset palveluehdot:
Lämpötila:300 - 600 astetta (luokasta riippuen)
Paine:Korkea paine (tyypillisesti 100-200 bar)
Media:Höyry, kuumat kaasut, lämpööljyt, prosessinesteet
Ympäristö:Korkean lämpötilan{0}}teolliset sovellukset
Vertailu muihin standardeihin
| Parametri | EN 10216-2 P235GH | ASTM A106 gr. B | DIN 17175 St 35.8 |
|---|---|---|---|
| Saanto Min | 235 MPa | 240 MPa | 235 MPa |
| Vetoalue | 360-510 MPa | Suurempi tai yhtä suuri kuin 415 MPa | 360-480 MPa |
| Hiili max | 0.16% | 0.30% | 0.17% |
| Rikki max | 0.020% | 0.035% | 0.035% |
| Lämpötilaluokitus | Taattu 350 asteeseen asti | Jopa 400 astetta | Jopa 350 astetta |
| Viljan jalostus | Al-tapettu (pakollinen) | Valinnainen | Al- tapettu |
EN 10216-2:n edut:
Taattu korkean lämpötilan ominaisuudet
Tiukempi kemiallinen valvonta(alempi S, P)
Pakollinen hienojakoinen harjoitus
Kattavat testausvaatimukset
PED-vaatimustenmukaisuus CE-merkinnälle
Materiaalin sertifiointi ja jäljitettävyys
Vaadittu dokumentaatio:
FI 10204 3.2 Varmenne:Erityinen tarkastustodistus (vakio)
Täysi jäljitettävyys:Sulata/lämmittää numero
Kemiallinen analyysi:Täydellinen spektrokemiallinen raportti
Mekaaniset testit:Huone ja kohonnut lämpötila tarvittaessa
Lämpökäsittelytiedot:Ajat, lämpötilat, jäähdytysnopeudet
NDE-raportit:Jos ultraääni tai muu NDE suoritetaan
Pakollinen merkintä:
Valmistajan nimi/tavaramerkki
EN 10216-2 -merkintä
Arvosana (esim. 13CrMo4-5)
Koko (D × t)
Lämpönumero
CE-merkintä (PED-sovelluksiin)
Lämpökäsittelysymboli (esim. +NT)
Tarkastusmerkki
Valmistus & Hitsaus
Hitsausohjeet:
Esilämmitys: Vaaditaan seoslaaduille(yleensä 150-300 astetta)
Jälki-hitsauksen lämpökäsittely: Pakollinen seoslaatuille
Täytemetallit:On vastattava tai ylitettävä perusmetallin
Lämmöntuoton ohjaus:Kriittinen seoslaatuille
Menettelyn pätevyys:Standardin EN ISO 15614-1 mukaan
Erityishuomiot luokkaan 7CrWVMoNb9-6 (P91):
Tiukka esilämmitys:200-250 astetta
Välilämpötila:300 astetta max
PWHT:730-780 astetta vähintään 1 tunnin ajan
Täytemetalli:Tyypillisesti 9Cr-1Mo-V vastaavuus
Hitsausmenetelmän testaus:Sisältää virumistestauksen kriittisille sovelluksille
Muotoilu ja taivutus:
Kuumataivutus:Suositeltava seoslaatuille
Pienin taivutussäde:Tyypillisesti 3 × OD kylmätaivutukseen
Springback:Ota huomioon työkalujen suunnittelussa
Lämpökäsittely taivutuksen jälkeen:Vaaditaan usein seoslaatuille
Tilaustiedot
Olennaiset tiedot:
Standardi: EN 10216-2
Arvosana: esim. 13CrMo4-5
Lämpökäsittelyolosuhteet: +N, +NT jne.
Mitat: D (mm) × t (mm) × L (mm tai m)
Määrä: kappalemäärä tai metrien kokonaismäärä
Sertifiointi: FI 10204 3.1 tai 3.2
Lisätestit: NDT, kovuus, isku tietyssä lämpötilassa
Loppukäsittely: Tasainen, viisto, erityinen
Mallitilaus:
teksti
Saumattomat putket standardin EN 10216 mukaan-2 luokka: 13CrMo4-5 Lämpökäsittely: Normalisoitu ja karkaistu (+NT) Mitat: 88,9 × 7,0 × 8000 mm Määrä: 150 kpl Päät: Viistot 37,5 astetta {± 2,5 astetta maapinnalla, 1.1.} mm täydellinen jäljitettävyys Lisä: Kovuustestiraportti, Charpy-isku 20 asteen NDT:ssä: Täyspitkä ultraäänitestaus Merkintä: EN 10216-2 mukaan lämpönumerolla ja CE-merkillä
Toimialan käyttö ja markkina-asema
Euroopan markkinat:
Vakiovalinta:Korkean lämpötilan{0}}painelaitteille EU:ssa
PED-yhteensopivuus:Välttämätön CE-merkinnälle
Laatukäsitys:Ensiluokkaista laatua taatuilla ominaisuuksilla
Tärkeimmät käyttäjät:Sähkölaitokset, öljy- ja kaasuyhtiöt, kemianteollisuus
Globaalit projektit:
Määritetty laajasti eurooppalaisissa{0}}suunnittelulaitoksissa maailmanlaajuisesti
Kansainvälisten EPC-urakoitsijoiden tunnustama
Käytetään usein ASTM-standardien rinnalla monikansallisissa projekteissa
Hinta sijainti:
Hiililaadut:Verrattavissa ASTM A106:een
Seoslaadut:20-50 % korkeampi kuin hiiliteräkset
Edistyneet seokset (P91):Merkittävä palkkio suorituskyvystä
Laadunvarmistus
Tärkeimmät laatuparametrit:
Raekoko:Hienorakeinen rakenne (ASTM 5 tai hienompi)
Mikrorakenne:Käyttölämpötilaan sopiva
Kovuus:Määritetyillä alueilla (kriittinen seoslaaduille)
Pintalaatu:Ei vikoja, hiilenpoisto hallittu
Mittojen johdonmukaisuus:Tasainen seinämän paksuus
Yleiset tarkastusmenetelmät:
Ultraäänitestaus:Sisäisiä vikoja ja seinämittauksia varten
Pyörrevirta:Pintavaurioille
Magneettinen hiukkanen:Pinta{0}}rikkoutumisvaurioille
Positiivinen materiaalin tunnistus:Arvosanan tarkistamista varten
Metallografinen tutkimus:Mikrorakenteen tarkastusta varten
Vastaavien standardien risti{0}}viittaus
| EN 10216-2 luokka | ASTM-vastaava | ISO ekvivalentti | JIS-vastaava |
|---|---|---|---|
| P235GH | A106 gr. B | ISO 9329-2 P235 | JIS G3455 STPA 12 |
| 16Mo3 | A335 P1 | - | JIS G3455 STPA 20 |
| 13CrMo4-5 | A335 P12 | ISO 9329-2 13CrMo4-5 | JIS G3455 STPA 23 |
| 10CrMo9-10 | A335 P22 | ISO 9329-2 10CrMo9-10 | JIS G3455 STPA 25 |
| 7CrWVMoNb9-6 | A335 P91 | - | - |
| 12CrMo19-5 | A335 P5 | ISO 9329-2 12CrMo19-5 | JIS G3455 STPA 26 |
Tekninen yhteenveto
EN 10216-2onmoderni eurooppalainen standardi korkean lämpötilan{0}}saumattomille paineputkille, jossa yhdistyvät tiukat materiaalisäädöt, pakollinen lämpökäsittely ja kattava testaus varmistaakseen luotettavan suorituskyvyn vaativassa kohotetussa lämpötilassa.
Tärkeimmät vahvuudet:
Taatut korkean lämpötilan ominaisuudet:Jokaisella laadulla on määritelty maksimikäyttölämpötilat ja taatut mekaaniset ominaisuudet
Ylivertainen materiaalinhallinta:Hienorakeinen käytäntö, alhainen rikki/fosfori, hallittu seostus
Kattava testaus:Pakollinen iskutestaus metalliseoslaaduille, kovuussäädöt
PED-yhteensopivuus:Välttämätön painelaitteiden CE-merkinnässä Euroopassa
Jäljitettävyys ja dokumentointi:Täydellinen materiaalihistoria ja testitiedot
Valintaohjeet:
Höyrypalvelu 350 asteeseen:P235GH tai P265GH
Huolto 500 asteeseen asti:16Mo3 tai 8MoB5-4
Huolto 550 asteeseen:13CrMo4-5 tai 10CrMo5-5
Huolto 580 asteeseen:10CrMo9-10
Huolto 600 asteeseen asti:7CrWVMoNb9-6 (tyyppi P91) tai 12CrMo19-5
Milloin EN 10216-2 on määritettävä:
Eurooppalaiset hankkeet:Jos vaaditaan EU-standardeja ja PED-yhteensopivuutta
Korkean{0}}lämpötilojen sovellukset:Yli 300 astetta, missä vaaditaan taattuja ominaisuuksia
Kriittiset palvelut:Sähköntuotanto, jalostamon lämmitysputket, korkeapaine{0}}höyry
Projektit European Engineeringin kanssa:Kun materiaalin jäljitettävyys ja dokumentointi ovat tärkeitä
Kun elinkaarikustannukset ovat tärkeitä:Erinomainen suorituskyky korkeassa{0}}lämpötiloissa vähentää huoltoa
Standardi edustaa Euroopan korkeiden-lämpötilojen putkimateriaalien--huipputekniikkaa, ja sen suorituskyky on todistetusti joissakin maailman vaativimmista teollisista sovelluksista.
*Huomaa: Yli 600 asteen tai erikoisseoksia vaativissa sovelluksissa on otettava huomioon EN 10216-5 (ruostumattomasta teräksestä valmistetut saumattomat putket) tai muut erikoisstandardit.*





