Feb 27, 2026 Jätä viesti

API 5L X42 Pitkittäinen kaarihitsausputki

info-258-195info-259-194

API 5L X42 pitkittäinen upotettu kaarihitsaus (LSAW) putki

Peruskatsaus

Vakiomääritys vartenpitkittäin upotettu{0}}kaarihitsattu teräsputkiallaAPI 5Lerittely.Luokka X42on akeskivahva{0}}putkiputkiteräskäytetään yleisesti öljyn ja kaasun siirtoon, minimimyötörajalla42 000 psi (290 MPa), mikä edustaa merkittävää lujuuslisäystä luokkaan B verrattuna säilyttäen samalla hyvän hitsattavuuden.

Nimen selitys

Osa Merkitys
API American Petroleum Institute
5L Putkiputken erittely
X42 Arvosanamerkintä -X= putkiluokka,42= pienin myötöraja ksi:nä (42 000 psi)
Pitkittäinen upokaarihitsaus (LSAW) Valmistusprosessi – teräslevyt muodostetaan ja hitsataan yhtä suoraa pitkittäistaumaa pitkin käyttämällä upokaarihitsausta, johon on lisätty täytemetallia

API 5L X42 LSAW -putken tärkeimmät ominaisuudet

Ominaisuus Kuvaus
Materiaalityyppi Mikro-seostettu hiiliteräs– voi sisältää pieniä lisäyksiä niobiumia, vanadiinia tai titaania jyvien jalostamiseksi ja lujuuden parantamiseksi
Valmistus LSAW (pitkittäinen upokaarihitsaus)– levyt, jotka on muodostettu UOE-, JCOE- tai RBE-prosesseilla ja hitsattu sitten sisä- ja ulkopuolelta uppokaarella
Tuotetietotasot PSL1taiPSL2(PSL2 edellyttää pakollista iskutestausta ja tiukempaa kemian valvontaa)
Tuottovoima Vähintään 290 MPa (42 000 psi).
Vetolujuus Vähintään 414 MPa (60 000 psi).
Keskeinen etu Vahvempi kuin luokka B(290 MPa vs. 241 MPa) säilyttäen samalla erinomaisen hitsattavuuden
Tyypilliset halkaisijat 219 mm - 1820 mm(8" - 72") – LSAW-prosessi mahdollistaa suuret halkaisijat
Tyypillinen seinän paksuus 5,0 mm - 50 mm(jopa 60 mm saatavilla joiltakin valmistajilta)
Pituus 6 m - 18 mstandardi; jopa 12,3 m tyypillisesti JCOE-prosessille

Kemiallinen koostumus (API 5L X42)

Elementti PSL1 (enintään %) PSL2 (enintään %) Huomautuksia
Hiili (C) 0.26 0.22 PSL2:ssa on tiukempi hitsattavuuden hallinta
Mangaani (Mn) 1.30 1.30  
Fosfori (P) 0.030 0.025 PSL2:ssa tiukempi
rikki (S) 0.030 0.015 Huomattavasti tiukempi PSL2:ssa sitkeyden vuoksi

Huomautus:PSL2:n tiukemmat kemialliset säädöt ovat erityisen tärkeitä happamissa palvelusovelluksissa ja matalan lämpötilan sitkeys{1}}.

Mekaaniset ominaisuudet

Omaisuus PSL1 PSL2
Sadonvoimakkuus (min) 290 MPa 290 MPa
Tuottovoima (max) Ei määritelty 496 MPa
Vetolujuus (min) 414 MPa 414 MPa
Vetolujuus (max) Ei määritelty 758 MPa
Pidentymä 21-27 % (vaihtelee seinämän paksuuden mukaan) 21-27%
Iskuenergia (Charpy V{0}}lovi) Ei vaadita 41 J (keskiarvo 27 J) määritetyssä lämpötilassa

Huomautus:X42 tarjoaanoin 20 % korkeampi myötörajakuin luokka B (241 MPa vs. 290 MPa), mikä mahdollistaa ohuemmat seinät tai korkeammat käyttöpaineet.

PSL1 vs. PSL2 X42 LSAW -putkelle

Aspekti PSL1 PSL2
Kemia Vakiorajat (C pienempi tai yhtä suuri kuin 0,26 %, S pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 %) Tiukemmat säätimet(C pienempi tai yhtä suuri kuin 0,22 %, S pienempi tai yhtä suuri kuin 0,015 %)
Vahvuus Vain minimi määritetty Min ja Maxmääritetty (estää yli-voiman)
Vaikutustestaus Ei vaadita Pakollinenmäärätyssä lämpötilassa
Hiiliekvivalentti Ei vaadita Laskettu ja valvottu
NDT:n vaatimukset Vakio Tiukempia
Tyypillinen käyttö Yleinen huolto,{0}}matalapaineputket Kriittinen palvelu, hapan palvelu, matala lämpötila
CVN-energia 0 asteessa - 41 J (27 ft{2}}lbf) vähimmäiskeskiarvo

LSAW-valmistusprosessi

Muodostusmenetelmät

Menetelmä Kuvaus Tyypilliset halkaisijat
UOE / UOE Levy puristettu U-muotoon, sitten O-muotoon, laajennettu hitsauksen jälkeen 508-1118 mm (20"-44")
JCOE / JCOE Progressiiviset J-C-O-muotoiluvaiheet (J-muoto → C-muoto → O-muoto), laajennettu hitsauksen jälkeen 406-1626 mm (16"-64")
RBE / RBE Rullataivutusprosessi Eri

Prosessin vaiheet

Lautasen valmistus:Kuumavalssatut teräslevyt tarkistetaan (ultraäänitestaus laminoinneille) ja reunajyrsitään tarkkoja viisteitä

Levyn puristus:Levyn molemmat reunat on esi{0}}taivutettu kaareuteen lähellä valmista putkea (puristuspuristin)

Muodostaminen:Progressiivinen hydraulipuristus (JCO tai UOE) luo tasaisen pyöreyden

Esi-hitsaus (takkihitsaus):Kiinnittää sauman väliaikaisesti

Upotettu kaarihitsaus:Moni-lankasaha hitsaa sisäisen hitsauksen ja sitten ulkoisen hitsauksen täydellisen tunkeutumisen varmistamiseksi

Mekaaninen laajennus:Putki laajennettu tarkkoihin mittoihin (UOE/JCOE-prosesseihin) tiukkojen toleranssien saavuttamiseksi

NDT ja testaus:Hitsaussauman 100 % ultraäänitestaus, radiografinen tutkimus tarvittaessa, hydrostaattinen testaus

Viimeistely:Päätyviistys (ANSI B16.25 mukaan), pinnoitus ohjeiden mukaan

Koko saatavuus

Parametri Alue Huomautuksia
Ulkohalkaisija 219 mm - 1820 mm(8" - 72") Saatavana 1829 mm (72") asti
Seinän paksuus 5,0 mm - 50 mm Joiltain valmistajilta saatavilla jopa 60 mm
Pituus 6 m - 12 mstandardi;18 m astisaatavilla JCOE-prosessi tyypillisesti 8-12,2 m
Loppuviimeistely Tasaiset päät, viistetyt päät ANSI B16.25:n mukaan Viistetty hitsausstandardia varten

Tyypillinen seinän paksuus halkaisijan mukaan (X42)

OD (tuumaa) Ulkohalkaisija (mm) Seinän paksuusalue (mm)
16" 406 6.0 - 13.0
20" 508 6.0 - 15.0
24" 610 6.0 - 16.0
30" 762 7.0 - 20.0
36" 914 8.0 - 23.0
40" 1016 8.0 - 25.0
48" 1219 9.0 - 27.0
56" 1422 10.0 - 28.0
60" 1524 10.0 - 28.0
64" 1626 10.0 - 29.0
72" 1829 10.0 - 29.0

Testaus- ja tarkastusvaatimukset

Testityyppi Tarkoitus
Kemiallinen analyysi Varmista, että koostumus täyttää API 5L -rajat
Vetotesti Vahvista myötöraja ja vetolujuus (jalometalli ja hitsi)
Tasoitustesti Tarkista sitkeys
Taivutustesti Tarkista hitsin eheys ja sitkeys
Iskutesti (Charpy V{0}}lovi) Vaaditaan PSL2:llemäärätyssä lämpötilassa
Hydrostaattinen testi Todiste vuoto-tiiveydestä – jokainen putki erikseen testattu
Ultraäänitutkimus 100%hitsisauma sisäisten vikojen varalta
Röntgentutkimus (röntgenkuva{0}}) Lisävaatimusten mukaan
Mittatarkastus Tarkista ulkohalkaisija, seinämän paksuus, suoruus, pään suorakulmaisuus
Silmämääräinen tarkastus Pinnan kunto, hitsin ulkonäkö

Myllyn testitodistus:EN 10204 / 3.1B toimitetaan tyypillisesti PSL2:lle

Päällystys- ja suojausvaihtoehdot

API 5L X42 LSAW -putki toimitetaan yleensä seuraavilla varusteilla:

Pinnoitetyyppi Sovellus
Musta(paljas) Vakiotehdasviimeistely, sisäkäyttöön
Lakka / ruosteenestoöljy- Väliaikainen suojaus kuljetuksen aikana
Musta maalaus Peruskorroosiosuojaus
3LPE (3-kerroksinen polyeteeni) Haudatut putkistot, ankarat ympäristöt
FBE (Fusion Bonded Epoxy) Korroosiosuojaus
Kivihiiliterva epoksi Voimakas{0}}suojaus
Bitumipinnoite Haudattu palvelu
Concrete Weight Coating (CWC) Offshore-putkistot (negatiivinen kelluvuus)

Vertailutaulukko: X42 LSAW vs. muut valmistusmenetelmät

Aspekti LSAW (pituussuuntainen) SSAW (spiraali) ERW
Hitsaussauma Yksittäinen suora sauma Jatkuva spiraalisauma Yksi suora sauma (ei täytemetallia)
Halkaisija-alue 16" - 72" Erittäin suuret halkaisijat Tyypillisesti pienempi tai yhtä suuri kuin 24"
Seinän paksuuskyky Jopa 75 mm Keskikokoinen Rajoitettu
Tyypillinen sovellus Korkeapaine{0}}lähetys, offshore, kriittinen palvelu Matala-keskipaine, kustannus-lähtöinen Halkaisijaltaan pienempiä viivoja
Tarkastus Helpompi tarkastella suoraa saumaa Monimutkaisempi NDT Vakio
Suunnitteluasetukset Suositellaan suuri{0}}seurausalueille Sallittu vähemmän kriittisissä osissa Pienemmät jakelulinjat

Yleiset sovellukset

API 5L X42 LSAW -putkea käytetään laajalti:

Teollisuus Sovellukset
Öljy ja kaasu Keskipaineiset{0}}siirtoputket, keräyslinjat, virtauslinjat, runkojohdot
Veden siirto Halkaisijaltaan suuri-vesijohto, kastelujärjestelmät, suolanpoistokanavat
Infrastruktuuri Rakennepaalutukset, siltojen perustukset, tunneliverhoukset
Petrokemian Prosessilinjat, teolliset kuljetukset
Kaivostoiminta Lieteputkistot, rikastushiekan kuljetus
Sähköntuotanto Jäähdytysvesilinjat, höyrypalvelut (lämpötilarajoissa)
Offshore Vedenalaiset putkistot (jos erikseen on testattu)
Rakentaminen Tekniset komponentit, rullaputket

X42 Graden edut alempaan laatuun verrattuna

Etu Kuvaus
Korkeampi vahvuus 20 % suurempi myötörajakuin luokka B (290 MPa vs. 241 MPa)
Seinän paksuuden vähentäminen Voidaan käyttää ohuempia seiniä samaan paineeseen – vähentää materiaalikustannuksia ja painoa
Hitsattavuus Erinomainen hitsattavuus säilyy suuremmasta lujuudesta huolimatta
Saatavuus Laajalti saatavilla useilta valmistajilta ympäri maailmaa
Kustannus-tehokkuus Hyvä tasapaino lujuuden ja materiaalikustannusten välillä
Sitkeysvaihtoehdot PSL2 saatavilla matalan lämpötilan -lämpötiloihin ja taatut vaikutusominaisuudet

LSAW-valmistuksen edut X42:lle

Etu Kuvaus
Suuri halkaisija ominaisuus Voi valmistaa putkia, joiden halkaisija on 8" - 72"+ – paljon suurempia kuin saumattomat tai ERW-ominaisuudet
Paksut seinät Soveltuu sovelluksiin, joissa vaaditaan suurta seinämän paksuutta (jopa 75 mm)
Korkea rakenteellinen eheys Yksi pitkittäissauma tarjoaa erinomaisen lujuuden ja paineenkestävyyden, ja täydellinen{0}}läpivientihitsaus varmistaa minimaalisen vikariskin
Erinomainen mittatarkkuus Tiukat ulkohalkaisijan, soikeuden ja suoruuden toleranssit (±1 % tyypillisesti) vähentävät asennusongelmia
Parannettu sitkeys PSL2-vaihtoehdot ja Charpy V-lovitestaus matalan lämpötilan{2}}palvelua varten
Laadunvarmistus Automatisoitu hitsaus tallennetuilla parametreilla; täydellinen NDT-jäljitettävyys
Kustannus-Tehokas pitkille lennoille Tehokas tuotanto pitkille putkille

PSL2-lisävaatimukset

Kriittisiin sovelluksiin PSL2 X42 LSAW -putki tarjoaa:

Vaatimus Erittely
CVN-iskutestaus 41 J (27 ft{2}}lbf) vähimmäiskeskiarvotietyssä lämpötilassa (tyypillisesti 0 astetta)
Suurin tuottovoima Maksimi 496 MPa– estää yli{0}}vahvoja materiaaleja (varmistaa yhdenmukaisen kentän käyttäytymisen)
HIC/SSC-vastus Saatavilla happamiin palvelusovelluksiin (NACE MR0175/ISO 15156)
DWTT (Drop Weight Tear Test) Murtolujuuden tarkistamiseen, kun se on määritelty
Hiiliekvivalenttisäätö Varmistaa hyvän kenttähitsattavuuden
Suurin vetolujuus Maksimi 758 MPa– varmistaa tasaiset mekaaniset ominaisuudet

Kansainväliset vastineet

Vakio Vastaava arvosana Huomautuksia
ISO 3183 L290 Harmonoitu API 5L:n kanssa
GB/T 9711 L290 kiinalainen vastine
CSA Z245 Luokka 290 Kanadan standardi
DNV-käyttöjärjestelmä-F101 Arvosana 450 Offshore-standardi
EN 10217 P265GH / P355N Likimääräiset vastineet (voimakkuus vaihtelee)

Tärkeitä valintahuomautuksia

1. X42 vs. Higher Grades

X42sopiikeskipaine{0}}siirtolinjatjoissa B-luokan vahvuus ei ole riittävä

Harkitse korkeampia paineitaX52(52 ksi saanto),X60(60 ksi) tai korkeammat arvot (X65, X70)

X42 tarjoaa akustannustehokas päivitys-B-luokasta, ja sillä on minimaalinen vaikutus hitsautumiseen

2. PSL1 vs. PSL2 -valinta

PSL1:Riittää useimpiin yleisiin palveluihin, ei--kriittisiin sovelluksiin ja vesijohtoihin

PSL2: Suositellaan:

Matala-lämpötilapalvelu (vaatii vaikutustestauksen)

Hapan palvelu (H₂S-ympäristöt)

Kriittiset korkeapainelinjat{0}}

Projektit, joilla on erityisiä sitkeysvaatimuksia

Säännösten noudattaminen (FERC, DOT, FEMSA-linjat)

3. Valmistusprosessin valinta

LSAWon suositeltu seuraaville:

Suuret halkaisijat (suurempi tai yhtä suuri kuin 16")

Korkeapaine{0}}siirtolinjat

Offshore- ja kriittinen palvelu

Kun suora sauma on määritetty helpottamaan NDT:tä

Paksuseinäiset sovellukset (jopa 75 mm)

4. Testaus ja sertifiointi

Vakiosertifiointi:FI 10204 3.1(valmistajan riippumaton testaus)

Kriittisille projekteille:FI 10204 3.2(kolmannen{0}} osapuolen todistama testaus)

Varmista, että Mill Test Certificate sisältää: kemiallisen koostumuksen, mekaaniset ominaisuudet, NDT-tulokset, hydrostaattiset testitulokset

5. Sovellus sopii

Öljy- ja kaasuvaihteisto:X42 PSL2 iskutestauksella turvallisuuden takaamiseksi

Vesijohtolinjat:X42 PSL1 on yleinen ja taloudellinen

Hapan palvelu:Määritä X42 PSL2 NACE-yhteensopivuuden kanssa

Rakenteelliset sovellukset:X42 LSAW soveltuu paalutukseen ja rakentamiseen

Lopullinen takeaway: API 5L X42 LSAW -putkion akeskivahva{0}}halkaisijaltaan suuri{1}}hitsattu putkiputkitarjoaa merkittävän lujuuden parannuksen luokasta B (290 MPa vs. 241 MPa) säilyttäen samalla erinomaisen hitsattavuuden. Sitä käytetään laajastiöljyn ja kaasun siirtoon, vesijohtoihin ja teollisiin sovelluksiinvaativat korkeampia paineluokituksia kuin luokka B voi tarjota. LSAW-valmistusprosessi mahdollistaa putkien valmistuksen8" - 72" halkaisijaseinämän paksuudella enintään75 mm, joten se on ensisijainen valinta suuriin{0}}putkistojärjestelmiin. Määritä kriittistä huoltoa varten, joka vaatii parannettua sitkeyttä tai hapan käyttökestävyyttäPSL2Charpy V{0}}notch-iskutestauksella ja tiukemmilla kemiallisilla säädöillä.

Lähetä kysely

whatsapp

Puhelin

Sähköposti

Tutkimus