

API 5L X60 pitkittäinen upotettu kaarihitsaus (LSAW) putki
Peruskatsaus
Vakiomääritys vartenpitkittäin upotettu{0}}kaarihitsattu teräsputkiallaAPI 5Lerittely.Luokka X60on aluja{0}}putkiputkiteräskäytetään laajalti vaativissa öljy- ja kaasunsiirtosovelluksissa, mikä tarjoaa merkittävän lujuuden lisäyksen X52:een verrattuna säilyttäen samalla erinomaisen sitkeyden ja hitsattavuuden.
Nimen selitys
| Osa | Merkitys |
|---|---|
| API | American Petroleum Institute |
| 5L | Putkikuljetusjärjestelmien putkilinjan erittely |
| X60 | Arvosanamerkintä -X= putkiluokka,60= pienin myötöraja ksi (60 000 psi / 414 MPa) |
| Pitkittäinen upokaarihitsaus (LSAW) | Valmistusprosessi – teräslevyt muodostetaan ja hitsataan yhtä suoraa pitkittäistaumaa pitkin käyttämällä upokaarihitsausta, johon on lisätty täytemetallia |
API 5L X60 LSAW -putken tärkeimmät ominaisuudet
| Ominaisuus | Kuvaus |
|---|---|
| Materiaalityyppi | Korkea{0}}lujuus matala-seostettu teräs (HSLA).– mikro{0}}seostettu niobiumin, vanadiinin tai titaanin kanssa rakeiden jalostukseen ja lujuuden parantamiseen |
| Valmistus | LSAW (pitkittäinen upokaarihitsaus)– levyt, jotka on muodostettu UOE-, JCOE- tai RBE-prosesseilla ja hitsattu sitten sisä- ja ulkopuolelta uppokaarella |
| Tuotetietotasot | PSL1taiPSL2(PSL2 edellyttää pakollista iskutestausta, tiukempaa kemian hallintaa ja määrättyjä enimmäislujuusrajoja) |
| Tuottovoima | Vähintään 414 MPa (60 000 psi).(PSL1);414-565 MPa(PSL2-alue) |
| Vetolujuus | Vähintään 517 MPa (75 000 psi).(PSL1);517-758 MPa(PSL2-alue) |
| Keskeinen etu | Korkea lujuus{0}}painosuhde-– mahdollistaa ohuemmat seinät samalla paineella, mikä vähentää materiaalikustannuksia ja painoa |
| Tyypilliset halkaisijat | 323,9 mm - 1820 mm(12" - 72") – LSAW-prosessi mahdollistaa suuret halkaisijat |
| Tyypillinen seinän paksuus | 6,0 mm - 60 mm(jopa 80 mm saatavana joiltakin valmistajilta) |
| Pituus | 6 m - 12,3 mstandardi; käytettävissä jopa 18 m |
Kemiallinen koostumus (API 5L X60)
| Elementti | PSL1 (enintään %) | PSL2 (enintään %) | Huomautuksia |
|---|---|---|---|
| Hiili (C) | 0.26 | 0.12 | PSL2:lla on huomattavasti tiukempi hitsattavuuden ja sitkeyden hallinta |
| Mangaani (Mn) | 1.40 | 1.40 | Tarjoaa voimaa |
| Fosfori (P) | 0.030 | 0.025 | PSL2:ssa tiukempi |
| rikki (S) | 0.030 | 0.015 | Huomattavasti tiukempi PSL2:ssa sitkeyden vuoksi |
| Pii (Si) | - | 0,45 max | Määritetty PSL2:ssa |
| Vanadiini (V) | 0,15 max | 0,15 max | mikro-seos |
| Niobium (Nb) | 0,05 max | 0,05 max | mikro-seos |
| Titaani (Ti) | 0,04 max | 0,04 max | mikro-seos |
Huomautus:PSL2:n tiukemmat kemialliset säädöt ovat erityisen tärkeitä happamissa palvelusovelluksissa ja matalan lämpötilan sitkeys{1}}.
Mekaaniset ominaisuudet
| Omaisuus | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Sadonvoimakkuus (min) | 414 MPa (60 ksi) | 414 MPa (60 ksi) |
| Tuottovoima (max) | Ei määritelty | 565 MPa (82 ksi) |
| Vetolujuus (min) | 517 MPa (75 ksi) | 517 MPa (75 ksi) |
| Vetolujuus (max) | Ei määritelty | 758 MPa (110 ksi) |
| Vetosuhde-/{1}}(maksimi) | Ei määritelty | 0.93 |
| Pidentymä | 21% vähintään | 21% vähintään |
| Iskuenergia (Charpy V{0}}lovi) | Ei vaadita | Vaaditaan API 5L -pöytien mukaan |
Huomautus:PSL2 vaatii Charpy V{1}}-iskutestauksen tietyissä lämpötiloissa, mikä varmistaa riittävän lujuuden kriittisissä sovelluksissa.
PSL1 vs. PSL2 X60 LSAW -putkelle
| Aspekti | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Kemia | Vakiorajat (C pienempi tai yhtä suuri kuin 0,26 %, S pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 %) | Tiukemmat säätimet(C pienempi tai yhtä suuri kuin 0,12 %, S pienempi tai yhtä suuri kuin 0,015 %) |
| Vahvuus | Vain minimi määritetty | Min ja Maxmääritetty (estää yli-voiman) |
| Vaikutustestaus | Ei vaadita | Pakollinenmäärätyssä lämpötilassa |
| Hiiliekvivalentti | Ei vaadita | Laskettu ja valvottu |
| NDT:n vaatimukset | Vakio | Tiukempia |
| Tuoton-/-vetolujuussuhde | Ei määritelty | 0,93 max |
| Tyypillinen käyttö | Yleinen palvelu, vesijohdot | Kriittinen palvelu, hapan palvelu, matala lämpötila, offshore |
LSAW-valmistusprosessi
Muodostusmenetelmät
| Menetelmä | Kuvaus | Tyypilliset halkaisijat |
|---|---|---|
| UOE | Levy puristettu U-muotoon, sitten O-muotoon, laajennettu hitsauksen jälkeen | 508-1118 mm (20"-44") |
| JCOE | Progressiiviset J-C-O-muovausvaiheet, laajennettu hitsauksen jälkeen | 406-1626 mm (16"-64") |
| RBE | Rullataivutusprosessi | Eri |
Prosessin vaiheet
Lautasen valinta:Laadukkaat-teräslevyt valitaan vaadittujen eritelmien mukaan
Lautasen valmistus:Reunojen jyrsintä tarkkoihin viisteisiin, ultraäänitestaus laminointiin
Muodostaminen:Progressiivinen hydraulipuristus (JCOE tai UOE) luo tasaisen pyöreyden
Takkihitsaus:Kiinnittää sauman väliaikaisesti
Upotettu kaarihitsaus:Moni-lankasaha hitsaa sisäisen hitsauksen ja sitten ulkoisen hitsauksen täydellisen tunkeutumisen varmistamiseksi
Mekaaninen laajennus:Putki on laajennettu tarkkoihin mittoihin, jotta saavutetaan tiukat toleranssit ja vähennetään jäännösjännitystä
NDT ja testaus:100 % ultraäänitestaus, radiografinen tutkimus tarvittaessa, hydrostaattinen testaus
Viimeistely:Päätyviistys (ANSI B16.25 mukaan), pinnoitus ohjeiden mukaan
Koko saatavuus
| Parametri | Alue | Huomautuksia |
|---|---|---|
| Ulkohalkaisija | 323,9–2134 mm(12" - 84") | Joidenkin valmistajien LSAW-prosessi mahdollistaa suuret halkaisijat jopa 84" asti |
| Seinän paksuus | 6,0 mm - 80 mm | Joiltain valmistajilta saatavilla jopa 80 mm |
| Pituus | 6 m - 12,3 mstandardi;18 m astisaatavilla | JCOE-prosessi tyypillisesti 8-12,2 m |
| Loppuviimeistely | Tasaiset päät, viistetyt päät ANSI B16.25:n mukaan | Viistetty hitsausstandardia varten |
Tyypillinen seinän paksuus halkaisijan mukaan (X60)
| OD (tuumaa) | Ulkohalkaisija (mm) | Seinän paksuusalue (mm) |
|---|---|---|
| 16" | 406 | 6.0 - 11.0 |
| 20" | 508 | 6.0 - 13.0 |
| 24" | 610 | 6.0 - 15.0 |
| 30" | 762 | 7.0 - 18.0 |
| 36" | 914 | 8.0 - 21.0 |
| 40" | 1016 | 8.0 - 23.0 |
| 48" | 1219 | 9.0 - 24.0 |
| 56" | 1422 | 10.0 - 24.5 |
| 60" | 1524 | 10.0 - 24.5 |
| 64" | 1626 | 10.0 - 25.4 |
Testaus- ja tarkastusvaatimukset
| Testityyppi | Tarkoitus |
|---|---|
| Kemiallinen analyysi | Varmista, että koostumus täyttää API 5L -rajat |
| Vetotesti | Vahvista myötöraja ja vetolujuus (jalometalli ja hitsi) |
| Tasoitustesti | Tarkista sitkeys |
| Taivutustesti | Tarkista hitsin eheys ja sitkeys |
| Iskutesti (Charpy V{0}}lovi) | Vaaditaan PSL2:llemäärätyssä lämpötilassa |
| Hydrostaattinen testi | Todiste vuoto-tiiveydestä – jokainen putki erikseen testattu |
| Ultraäänitutkimus | 100%hitsisauma sisäisten vikojen varalta |
| Röntgentutkimus (röntgenkuva{0}}) | Lisävaatimusten mukaan |
| DWTT (Drop Weight Tear Test) | Murtolujuuden tarkistamiseen, kun se on määritelty |
| Mittatarkastus | Tarkista ulkohalkaisija, seinämän paksuus, suoruus, pään suorakulmaisuus |
| Silmämääräinen tarkastus | Pinnan kunto, hitsin ulkonäkö |
Myllyn testitodistus:EN 10204 / 3.1B toimitetaan tyypillisesti PSL2:lle
Päällystys- ja suojausvaihtoehdot
| Pinnoitetyyppi | Sovellus |
|---|---|
| Musta(paljas) | Vakiotehdasviimeistely, sisäkäyttöön |
| Lakka / ruosteenestoöljy- | Väliaikainen suojaus kuljetuksen aikana |
| Musta maalaus | Peruskorroosiosuojaus |
| 3LPE (3-kerroksinen polyeteeni) | Haudatut putkistot, ankarat ympäristöt |
| FBE (Fusion Bonded Epoxy) | Korroosiosuojaus |
| Kivihiiliterva epoksi | Voimakas{0}}suojaus |
| Bitumipinnoite | Haudattu palvelu |
| Concrete Weight Coating (CWC) | Offshore-putkistot (negatiivinen kelluvuus) |
Vertailutaulukko: X60 vs. viereiset arvosanat
| Luokka | Myötolujuus (MPa) min | Vetolujuus (MPa) min | asema |
|---|---|---|---|
| X52 | 359 | 455 | Keskivahvuus |
| X56 | 386 | 490 | Keskivahva{0}}lujuus |
| X60 | 414 | 517 | Korkea lujuus |
| X65 | 448 | 531 | Korkeampi vahvuus |
| X70 | 483 | 565 | Ultra-lujuus |
Prosenttiosuus:X60 tarjoaa noin15 % korkeampi myötöraja kuin X52(414 MPa vs. 359 MPa) .
Missä X60 sopii API 5L -luokkien joukkoon
| Luokka | Saanto (min, MPa) | Tyypillinen sovellus |
|---|---|---|
| B | 241 | Matala-paineen kerääminen, apuohjelmat |
| X42 | 290 | Linjojen kerääminen, jakelu |
| X52 | 359 | Keskipaine{0}}voimansiirto |
| X60 | 414 | Korkeapaine{0}}siirto, offshore |
| X65 | 448 | Korkeapaine{0}}offshore-putkistot |
| X70 | 483 | Pitkä-matka, korkea-paine |
| X80 | 552 | Ultra{0}}korkeapaineiset-runkolinjat |
X60 edustaa sisääntulokohtaa "korkean-lujuuden" putkilinjan materiaaleihinja se on yleisesti määritelty vaativiin sovelluksiin, joissa X52 vaatisi liiallista seinämän paksuutta.
Yleiset sovellukset
| Teollisuus | Sovellukset |
|---|---|
| Öljy ja kaasu | Korkeapaineiset-siirtoputket, offshore-putkistot, keräysjärjestelmät |
| Maakaasu | Pitkän{0}}kaasun siirtojohdot, kaasun jakeluverkot |
| Offshore | Merenalaiset putkistot, laiturin nousuputket, meriasennukset |
| Veden siirto | Korkeapaine{0}}vesijohdot, suolanpoistolaitoksen putkistot |
| Petrokemian | Prosessilinjat, teolliset kuljetukset korotetuissa paineissa |
| Infrastruktuuri | Suunnitteluprojektit, jotka vaativat{0}}lujaa putkia |
| Kaivostoiminta | Lieteputket mineraalien kuljetukseen |
X60 Grade:n edut
| Etu | Kuvaus |
|---|---|
| Korkea lujuus | Huomattavasti suurempi kuin X52 (414 MPa vs. 359 MPa) – mahdollistaa korkeammat käyttöpaineet tai ohuemmat seinät |
| Painonpudotus | Korkeampi lujuus{0}}painosuhde- vähentää materiaalikustannuksia ja tukirakenteen vaatimuksia |
| Erinomainen sitkeys | PSL2-vaihtoehdot tarjoavat taatut iskuominaisuudet vaativiin ympäristöihin |
| Hitsattavuus | Hallittu kemia ja vähähiilinen ekvivalentti takaavat hyvän kenttähitsattavuuden |
| Happamat palveluvaihtoehdot | Saatavana NACE MR0175/ISO 15156 -yhteensopivuudella H₂S-ympäristöissä |
| Kustannus-tehokkuus | Optimaalinen lujuuden ja materiaalikustannusten tasapaino{0}}korkeapainesovelluksissa |
LSAW-valmistuksen edut X60:lle
| Etu | Kuvaus |
|---|---|
| Suuri halkaisija ominaisuus | Voi valmistaa halkaisijaltaan 12" - 84"+ putkia – ihanteellinen korkeapaineisiin-siirtolinjoihin |
| Paksut seinät | Soveltuu korkeapaineisiin{0}}sovelluksiin, joissa vaaditaan huomattavaa seinämän paksuutta (jopa 80 mm) |
| Korkea rakenteellinen eheys | Yksi pitkittäissauma tarjoaa erinomaisen lujuuden, ja täydellinen{0}}läpivientihitsaus varmistaa minimaalisen vikariskin |
| Erinomainen mittatarkkuus | Tiukat toleranssit ulkopinnalle, ovaalisuudelle ja suoruudelle vähentävät asennusongelmia |
| Jäännösstressin hallinta | Mekaaninen laajennusvaihe vähentää jäännösjännitystä ja parantaa myötölujuutta |
| Parannettu sitkeys | PSL2-vaihtoehdot Charpy V-lovitestauksella matalassa-lämpötiloissa ja offshore-palveluissa |
| Laadunvarmistus | Automatisoitu hitsaus tallennetuilla parametreilla; täydellinen NDT-jäljitettävyys |
Kansainväliset vastineet
| Vakio | Vastaava arvosana | Huomautuksia |
|---|---|---|
| ISO 3183 | L415 | Harmonoitu API 5L:n kanssa |
| GB/T 9711 | L415 | kiinalainen vastine |
| CSA Z245 | Luokka 414 | Kanadan standardi |
| DNV-käyttöjärjestelmä-F101 | Arvosana 450 | Offshore-standardi |
| EN 10217 | P355NH | Likimääräinen ekvivalentti (samanlainen vahvuus) |
Tärkeitä valintahuomautuksia
1. X60 vs. alemmat/korkeammat
X60sopiikorkeapaineisia{0}}siirtolinjoja(tyypilliset suunnittelupaineet 80-120 bar riippuen seinämän paksuudesta)
Harkitse pienempiä paineitaX52 tai X56kustannusten optimointia varten
Harkitse erittäin{0}}korkeiden paineiden tai syvänmeren sovellutuksiaX65 tai X70
X60 tarjoaakorkealujuusmateriaalien sisääntulopiste-vaativaan palveluun
2. PSL1 vs. PSL2 -valinta
PSL1:Riittää yleiseen huoltoon, vesijohtoihin, ei--kriittisiin sovelluksiin kohtuullisissa lämpötiloissa
PSL2: Suositellaan:
Matala-lämpötilapalvelu (vaatii vaikutustestauksen)
Hapan palvelu (H₂S-ympäristöt NACE-yhteensopivilla)
Kriittiset korkeapainelinjat{0}}
Offshore- ja vedenalaiset sovellukset
Projektit, joilla on erityisiä sitkeysvaatimuksia
Säännösten noudattaminen (DOT, FERC, FEMSA-linjat)
3. Valmistusprosessin valinta
LSAWon suositeltu seuraaville:
Suuret halkaisijat (suurempi tai yhtä suuri kuin 16")
Korkeapaine{0}}siirtolinjat
Offshore- ja kriittinen palvelu
Kun suora sauma on määritetty helpottamaan NDT:tä
Suurta lujuutta vaativat paksuseinäiset sovellukset
4. Testaus ja sertifiointi
Vakiosertifiointi:FI 10204 3.1(valmistajan riippumaton testaus)
Kriittisille projekteille:FI 10204 3.2(kolmannen{0}} osapuolen todistama testaus)
Varmista, että Mill Test Certificate sisältää: kemiallisen koostumuksen, mekaaniset ominaisuudet, NDT-tulokset, hydrostaattiset testitulokset
SGS:n, BV:n ja Lloydsin{0}}kolmannen osapuolen tarkastus, joka on yleisesti hyväksytty kriittisissä projekteissa
5. Sovellus sopii
Öljy- ja kaasuvaihteisto:X60 PSL2 iskutestauksella turvallisuuden takaamiseksi
Offshore-putkistot:X60 PSL2 lisävaatimuksilla (DWTT, CTOD)
Hapan palvelu:Määritä X60 PSL2 NACE MR0175/ISO 15156 -yhteensopivuuden kanssa
Vesijohtolinjat:X60 PSL1 on yleinen ja taloudellinen korkeapaineisiin verkkoihin
Matala{0}}lämpöpalvelu:Määritä PSL2 sopivalla iskutestin lämpötilalla
Lopullinen takeaway: API 5L X60 LSAW putkion asuuri{0}}lujuus, suuri{1}}halkaisijaltaan hitsattu putkiedustaa pääsykohtaa korkealaatuisiin putkimateriaaleihin vaativiin sovelluksiin. Pienimmällä myötörajalla60 000 psi (414 MPa), se tarjoaa noin15 % vahvempi kuin X52säilyttäen samalla erinomaisen sitkeyden ja hitsattavuuden. Se on määriteltykorkeapaineinen-öljyn ja kaasun siirto, offshore-putkistot ja kriittiset infrastruktuurihankkeetjossa X52 vaatisi liiallisen seinämän paksuuden . LSAW-valmistusprosessi mahdollistaa putkien valmistuksen12" - 84" halkaisijaseinämän paksuudella enintään80 mm, joten se on ensisijainen valinta suuriin-korkeapaineisiin-paineputkijärjestelmiin maailmanlaajuisesti. Määritä kriittistä huoltoa varten, joka vaatii parempaa sitkeyttä, hapan käyttökestävyyttä tai suorituskykyä alhaisessa-lämpötilassaPSL2Charpy V{0}}notch-iskutestauksella ja tiukemmilla kemiallisilla säädöillä.





